logo Gabinety Psychoterapii Gestalt
w Katowicach
Tomasz Jaksik


Tel.: + 48 609 001 333

O mnie

Tomasz Jaksik

Magister wydziału Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Dyplom magistra w zakresie pedagogiki specjalnej i resocjalizacji otrzymałem w roku 2002.

Po ukończeniu studiów akademickich, w latach 2002-2005 szkoliłem się w zakresie zaawansowanej pracy indywidualnej i grupowej w konwencji terapii Gestalt w Centrum Counsellingu Gestalt (dawniej Gestaltowski Instytut Edukacji i Rozwoju Osobistego) w Krakowie. Posiadam dyplom Specjalisty Counsellingu Gestalt (Diploma di Gestalt Counselling) wydany przez Centrum w afiliacji z AICo (Associazione Italiana di Counselling).

Prywatną praktykę psychoterapeutyczną z klientami indywidualnymi rozpocząłem w 2002 roku. Posiadam doświadczenie w pracy z grupami młodzieżowymi i grupami rozwoju osobistego dla osób dorosłych; doświadczenie w prowadzeniu treningów interpersonalnych i nastawionych na relacje treningów integracyjnych; tworzyłem i prowadziłem autorskie grupy i warsztaty tematyczne m.in. dla festiwalu PROGRESSteron, Centrum Counsellingu Gestalt w Krakowie i kilku organizacji pozarządowych.

W latach 2007-2008 pracowałem z osobami schizofrenicznymi i ludźmi w obrębie tzw. spektrum autystycznego dla firmy Marcus&Marcus w Enfield (Londyn, UK).

Na wczesnych etapach swego rozwoju zawodowego zdobywałem doświadczenie praktyczne w pracy grupowej w zamkniętym ośrodku leczenia odwykowego dla młodzieży i ambulatoryjnym oddziale zabrzańskiego Ośrodka Profilaktyki i Leczenia Uzależnień dla dorosłych.

Ważną rolę w procesie poszukiwania własnej orientacji teoretycznej w mojej pracy terapeutycznej odegrały szkolenia, grupy interpersonalne i terapeutyczne w jakich uczestniczyłem w Laboratorium Psychoedukacji w Warszawie, szczególnie grupy i warsztaty prowadzone przez Jurka Dmuchowskiego i Ewę Chalimoniuk.

Psychoterapię własną, traktowaną jako niezbędny element kształcenia kompetencji osobowych terapeuty (ale również okazję do przyglądania się stylom pracy innych profesjonalistów), odbyłem u terapeutów z London Gestalt Centre i Metanoia Institute, jak również u terapeutów krajowych w Ośrodku Higieny Psychicznej Ludzi Zdrowych na Śląsku.

Spotykając się z człowiekiem staram się, by moja praca wyrastała z i opierała się na podstawowych wartościach psychologii humanistycznej: mamy prawo prowadzić swoje życie zgodnie z własnym poczuciem jego sensu, unikalność ludzkiego doświadczenia zasługuje na szacunek, nasza ludzka natura jest z gruntu dobra, a ludzie z pewnością mają w sobie potencjał twórczej zmiany i rozwoju.

W swojej pracy przywiązuję dużą wagę do etyki własnego postępowania, nieustannie dbam o swój rozwój zawodowy, a swoją pracę poddaję superwizji. Specjalizuję się w pracy indywidualnej z osobami dorosłymi, osobami nastoletnimi u progu dorosłości, jak również w pracy z małżeństwami/związkami prowadząc terapię par. Od marca 2014 pracowałem również w zespole krakowskiego ośrodka szkoleniowego - Centrum Counsellingu Gestalt, jako terapeuta indywidualny i trener grupowy Kursu Umiejętności Interpersonalnych i Podstaw Pomagania.

 

 


"Ja robię swoje i ty robisz swoje.
Nie jestem na świecie po to,
by spełniać twoje oczekiwania,
a ty nie jesteś po to, żeby spełniać moje.
Ty jesteś ty, ja jestem ja.
Jeśli się spotkamy, to wspaniale.
Jeśli nie, to trudno."

Frederick Perls

 

"Nie jestem na świecie, by spełniać twoje oczekiwania,
ale jestem, aby utwierdzać cię
w twym niepowtarzalnym ludzkim istnieniu,
(…)
Miast biernie czekać, co mi się przydarzy, mogę świadomie kształtować zdarzenia."

Walter Tubbs